על מים אפורים ושחורים

    הגדרות למים 

משפחה ממוצעת בישראל (3.7 נפשות) צורכת בממוצע כ- 800 ליטר מים שפירים ביום שמתוכם כ- 680 ליטר מגיע לביוב כל יום.

מים אלה נקראים מי ביוב או מי קולחין ומתחלקים לשניים:
    - מים אפורים כ 360 ליטר ביום
    - מים שחורים כ 320 ליטר ביום
ראה גם כמות המים שמשפחה צורכת >>...

  

   מה הם מים אפורים (דלוחים)?

 מים אפורים הניקראים גם דלוחים (Gray/Grey Water), נקראים 'אפורים' בגלל צבעם המלוכלך. מים "משומשים" שהגיעו לביוב לאחר שימוש מרחצה, שטיפת ידיים, מכונת כביסה וממזגנים, (לא המים שהגיעו משפכי האסלה או מכביסת חיתולי בד) נקראים מים אפורים, ואינם ראויים לשתיה. מים אלה מכילים סבונים, דטרגנטים וכמות מסוימת של מיקרו-אורגניזמים שהם הפטגונים (גורמי המחלות). ה-מים ה-אפורים מהווים כ 45% מהמים שאנו משתמשים. בטיפול מתאים מים אפורים ראויים לשימוש שני להשקיה ומילוי הניאגרות בבית.
ראה גם הנחיות והוראות זהירות לשימוש ב-מים אפורים ממוחזרים בבית הפרטי ובגינה >>..

   מה הם מים שחורים (צואין 
   או קולחין)?

מים שחורים הניקראים גם צואין או קולחין, הם מים שפירים שהגיעו לביוב מהדחת אסלות, מהכיור במטבח וממדיח כלים וכביסת חיתולים רב פעמיים. מים אלה מכילים שומנים מהחי, משקעים גבוהים וכמות גבוהה של מיקרו-אורגניזמים שהם הפתגונים (גורמי המחלות). המים השחורים מהווים כ 40% מהמים שאנו משתמשים. בכדי להשתמש ב-מים שחורים בפעם השניה נדרשת מערכת מחזור יקרה מאוד, אבל אפשרית.

   מחזור מי הביוב:

המים ששילמנו עליהם במיטב כספנו לרשויות, (מים אפורים + מים שחורים) הכוללים לעיתים גם קנסות ומיסי ביוב, זורמים לביוב העירוני, נאספים ע"י הרשויות וכ- 70% מהם מגיעים למחזור במכוניי טיהור. שם הם מטוהרים ונמכרים שוב לשימושים בחקלאות.
אז למה לא למחזר לפחות את מים אפורים שלנו? 

בכדי להשתמש בתבונה במים היקרים שלנו, אנחנו יכולים בקלות יחסית למחזר את ה-מים ה-אפורים ב-אגן ירוק (אחו לח), ולהשתמש בהם פעם נוספת להדחת האסלות והשקיית הגינה.
ישנן מספר שיטות למחזור מים אפורים בבית הפרטי. באתר זה תוכלו למצוא חומר בעיקר על מערכת מיחזור מים אפורים בשיטת אגן ירוק (Wetland).

הערת כללית: מבחינת התקנות של משרד הבריאות, הטיפול ב-מים אפורים צריך להיעשות ע"פ מכתב הנחיה של המהנדס הראשי לבריאות הסביבה במשרד הבריאות. (זאת למרות שבמציאות הדברים מתרחשים אחרת).. המכתב מנחה בקווים כללים את הטיפול ב-מים אפורים, להלן המכתב, יוני 2008 (22KB). 

נשמע מעניין, המשך וקרא את החומר באתר, והתקשר אלי 054-5747691 לשיחת פתיחה (חינם) ולתאום פגישת הדגמה להעברת הידע, קבלת "תיק פרויקט, שרטוטים ורשימת הקניות" (בתשלום) או מלא את הטופס בצור קשר >>...