חדשות

   היישוב האקולוגי הראשון בישראל יוצא (שוב) לדרך

אחרי עיכוב ביורוקרטי של חמש שנים, מועצה אזורית הגלבוע מקימה את היישוב נורית. בניסיון לשחזר את הצלחת כפר ורדים, תכנן האדריכל אילן פיבקו יישוב אקולוגי שיקרוץ למנכ"לים ולאנשי עסקים. זוגות צעירים יצטרכו כנראה להמשיך לחפש

נוסף בתאריך 16.08.10 | כתב: דותן לוי (אתר כלכליסט)

לאחר חמש שנים של מחלוקות בין גורמי התכנון, יחל בספטמבר הקרוב שיווק הקרקעות ביישוב נורית שבגלבוע. היישוב האקולוגי הראשון בישראל יקום 10 ק"מ מזרחית מעפולה, 25 ק"מ מערבית מבית שאן ו־2.5 ק"מ מהקו הירוק, ובו יבנו את ביתם כ־450 משפחות שיהנו מנופי הגלבוע מצד אחד ומתצפית מרהיבה על עמק חרוד מהצד השני. במועצה האזורית גלבוע מבהירים כי הם מעודדים זוגות צעירים להגיע ליישוב, אך באותה הנשימה מודים כי בשל העלויות הגבוהות יחסית לאזור, האוכלוסיה שצפויה להגיע (וכבר נרשמה לישוב) תהיה בעלת אמצעים. 

במועצה תולים תקוות גדולות ביישוב החדש ומקווים כי נורית תיהפך ל"יישוב הדגל" של המועצה ולמוקד משיכה לתיירים - למעין "כפר ורדים" של הגלבוע. במועצה שואפים לשחזר את ההצלחה של סטף ורטהיימר בגוש תפן, ולמנף את פארק התעשייה מבואות גלבוע שנמצא גם הוא בשלבי שיווק. 

ראש המועצה האזורית גלבוע דני עטר אמר ל"כלכליסט", כי "כחלק מההצעה שאנחנו מגבשים לחברות שיעתיקו מפעלים לגלבוע, נציע גם פתרון של מגורים איכותיים. לחברה שתהיה מעוניינת בכך נאפשר מגורים של קבוצת מהנדסים או מנכ"לים יחד ביישוב. אני מאמין שזה מודל שיעבוד". 

לשם תכנון ייחודי של היישוב החדש נשכרו שירותיו של האדריכל אילן פיבקו ואת הפרויקט תבצע החברה היזמית הלה שבבעלות היזם רפי אלאלוף. 

לדברי אלאלוף, "מחיר שטח עם בית בנורית יעמוד על כ־2 מיליון שקל - יקר בכ־35% מיתר ההרחבות באזור, ולכן ברור לנו שלהרבה זוגות צעירים לא יהיו האמצעים להגיע ליישוב. אנו צופים שיגיעו משפחות בעלות אמצעים, אבל מעבר לכסף מדובר במשפחות עם מודעות סביבתית שיידרשו לעמוד בתקנונים קפדניים ביחס לבנייה ולאורח החיים ביישוב". תקנון היישוב קובע, למשל, כי אפילו נסיעה ברכב אל מקומות העבודה שמחוץ ליישוב תתבצע ב"פול" של כלי רכב. 

תוספת בנייה בחינם 

כדי לעודד את התושבים החדשים לבנות בצורה ירוקה, בהתאם לאופיו האקולוגי של היישוב, המועצה תעמיד לרשותם ליווי וייעוץ בנושאים כגון מיקום הבית, מיחזור מים ואנרגיה סולארית. כמו כן, משפחה שתקים "בית ירוק" ביישוב תוכל לקבל עד 20% תוספת באחוזי הבנייה ללא תשלום. 

כדי להפוך את נורית למוקד תיירותי, מתוכננת במרכז היישוב שדרה ירוקה עם בתי קפה ודוכני מסחר שבה יתקיימו סדנאות אמנים ומוקדי חוויה בנושאי איכות הסביבה, אקולוגיה ובנייה ירוקה. השדרה המרכזית תוביל לתצפית המשקיפה על עמק חרוד. כמן כן, התשתיות הציבוריות של היישוב יכללו שבילי אופניים בתוך הישוב ובהיקפו, עמודי תאורה חסכנית, מערכות מיון אשפה, פינוי אשפה במתקנים מוטמנים. 

השקה אחרונה? 

זו אינה הפעם הראשונה שהיישוב נורית עולה על דפי התכנון. ב־2005 כבר הניח ראש הממשלה דאז אריאל שרון את אבן הפינה ליישוב, אלא שרגע לפני
  
  
תחילת שיווק הקרקעות החלו מחלוקות, ובצדן עיכובים ביורוקרטיים, והפרויקט נכנס להקפאה. סלע המחלוקת בין מינהל מקרקעי ישראל לבין משרד השיכון והמועצה האזורית היה סוגיית ההיטלים אשר היו אמורים לממן את בניית השדרה המרכזית של המושב. רק לאחרונה הגיעה המועצה לפשרה שבמסגרתה המועצה האזורית תיתן מימון ביניים בסך כ־4 מיליון שקל עד שישווקו יתר המגרשים ביישוב, והתושבים החדשים ישאו בהיטלים. 

צריך לעבור מיונים 

תוכנית האב לנורית כוללת כ־450 יחידות דיור צמודות קרקע שיוקמו על קרקע בשטח 312 דונם. שיווק היישוב יתחלק לשלושה שלבים: שלב א', שיחל בחודש ספטמבר הקרוב, הוא שיווק 106 יחידות דיור. שלב ב', שהתב"ע שלו נמצאת בימים אלה בתהליכי אישור סופיים, כולל שיווק 93 יחידות נוספות, ובשלב האחרון מתוכנן שיווקן של יתר היחידות. 
לפי המועצה, עד כה נרשמו כ־200 משפחות אשר חלקן המתינו כמה שנים ושילמו דמי רצינות ולכן אותן משפחות יקבלו זכות ראשונים ויהיו הראשונות שיתחילו בהליך המיונים. המגרשים שישווקו בישוב ישתרעו על שטח של 500 מ"ר, 750 מ"ר ו־1,200 מ"ר במחירים שבטווח 450–650 אלף שקל. מגרשים שגודלם 750 מ"ר ומעלה יאפשרו זכויות נוספות לבניית יחידות אירוח או יחידות לשימוש מסחרי. 

כך בונים יישוב אקולוגי 

מגורים ביישוב אקולוגי נתפסים ככאלה שמצריכים שינוי באורח החיים, אלא שבפועל מרבית תשומת הלב מושקעת בתכנון בית המגורים והשטחים הציבוריים, ואילו אורח החיים עצמו לא משתנה באופן מהותי. בבניית היישוב ישתמשו רק בחומרי בנייה בעלי תו תקן ירוק, שלא ישונעו מעל 45 ק"מ. 
העצים הקיימים בשטח ישומרו ובמרכז היישוב תיבנה שדרה מרכזית מעל פני הקרקע, כדי שלא לפגוע בצמחייה המקומית. התחבורה ביישוב תיתן העדפה להולכי רגל ולרוכבי אופניים. מערכת ההשקיה ביישוב מתוכננת לחיסכון במים, ויוקמו בריכות חורף לאגירת מי גשמים שישמשו לחלחול ופיתוח צמחייה וגידול בעלי חיים. ביישוב תוקם תשתית למיחזור אשפה עם מכלים המותאמים למיחזור נייר, פלסטיק, זכוכית, מתכת, סוללות ומוצרי חשמל, וכן פסולת אורגנית שתהפוך לקומפוסט ביתי. 
בבנייה הפרטית יחויבו התושבים לשים דגש על מיקום הבתים, בידוד, אנרגיה סולארית ומיחזור מים.

לכתבה המלאה..


   סיפור על גניבת מים 

סוריה חווה אסון, קריסה, ושואה כלכלית, אין דרך אחרת לתאר את מה שהמשטר הסורי מתאמץ כל כך להסתיר.

נוסף בתאריך: 12.08.2010 | כתב: ד"ר גיא בכור

המדינה מתייבשת, ולא פחות מרבע מליון חקלאים נאלצו בשלוש השנים האחרונות לנטוש לנצח את האדמות שלהם, ולהגר לערים הגדולות. שם הם חיי באוהלים, נטושים לחלוטין על ידי המשטר והמדינה. הנתונים הללו התפרסמו במחקר מיוחד שנעשה על ידי האו"ם, ופורסמו באתר ערוץ אלערביה, לתדהמת הערבים והסורים. אילו שינויים דמוגרפיים גדולים, שינוי מראה פניה של המדינה כולה.

כרגיל בעולם הערבי, אין נתונים, ואין הבנה של המתרחש מתחת לאף, ולא במקרה.

נתחיל בכך שנהר הפרת האדיר, מקור המים העיקרי של סוריה בעבר, הולך ומתייבש. התורכים עוצרים את המים שלו בשטחם, בשורה של סכרים אדירים, כך שלסוריה ולאחר מכן לעיראק מגיע חלק הולך וקטן. בתוך כעשור נהר הפרת אמור להתייבש לגמרי, כאשר הוא עוזב את תורכיה. גם עכשיו הנהר מגיע לסוריה עם מים מזוהמים, ולכן הדגה שלו, מקור מחיה חשוב, הולכת ונכחדת. מליחות המים עלתה, ולעיתים קרובות הם כבר אינם ראויים לשתיה. חלק מן היובלים של נהר הפרת כבר אינם קיימים עוד, למשל נהר ח'אבור, שהתייבש לגמרי. הוא כיום נקיק חול יבש. דלתת נהר הפרת, מרכז האוכלוסיה הסורית, מתייבשת.
בשל בצורת שנמשכת כבר כמה שנים, נהר העאסי ("העקשן"" אורונטוס בלטינית), מקור מים חשוב נוסף במדינה, מתייבש, מימיו ממליחים ומזוהמים, והדגה בנהר מתה. אין דגים, אין פרנסה. כפרים שלמים שניזונו ממימיו מאות שנים, פשוט ננטשים. והבצורת נמשכה, גם השנה.
מי התהום במדינה ירדו לדרגת שפל, שכבר אי אפשר להשתמש עוד בלא פחות מ-420 אלף בארות פיראטיות, שנחפרו על ידי התושבים במהלך השנים. אם אין מים, אין גידולים חקלאיים, עוזבים את הכפר, ועוברים לעיר. כיוון שגם שם אין עבודה, המצוקה איומה, והלחץ הפוליטי עולה. מי שמרוויח מכך היא כמובן התנועה האסלאמית.
לכך נוספת בעיה עדתית: חלק גדול מן החקלאים הנוטשים את הכפרים, הם כורדים, מה שהופך את הבעיה לעדתית. הפליטים הכורדים מאשימים את הממשלה שאינה עושה דבר למענם. הם גרים באלפי אוהלים בצמוד לערים הגדולות, כבר כמה שנים, ואין להם מענה.
מתברר שבכל אשמה מפלגת הבעת' השלטת, והגאווה הטיפשית שלה. כבר משנות הששים החליטה המפלגה להפוך את סוריה למדינה המייצאת תבואה. ראו בכך יעד אסטרטגי, וניצחון של המהפכה האגרארית הסורית. בשל כך אילצו את החקלאים לעבוד ממרעה, באדמה חצי-יבשה, לגידול תבואה. המשטר העלים עין מכריית 420 אלף בארות, ששאבו מים לצורך גידולי התבואה. כל כלכלן שהעיז לצאת נגד המדיניות הזו, הושלך לכלא. כלכלן סורי בכיר, שהעיז לבקר את המדיניות הזו, במדינה חצי יבשה, הושלך לשבע שנות מאסר בכלא, לא פחות. אבוי לצרה, השלטון גם כפה גידול כותנה, עוד זללן של מים.
עכשיו, עם הבצורת הנוראה, קוטפים את הפירות הבאושים, במדינה (בת 20 מליון נפש), שחצי מאזרחיה הם חקלאים. במקום 1.9 מליון טון תבואה, להם ציפו השנה, הצליחו החקלאים לספק רק 892 אלף טון, חורבן במונחים סוריים. משמעות הדבר: סוריה מייבאת היום את התבואה שלה מבחוץ, ואין לה כסף.  התל"ג לנפש צונח.
ככל שגבר היובש, שאבו החקלאים יותר, ומפלס מי התהום ירד עוד יותר.
על החקלאים ניחתה מכה נוספת: עצי הזית סובלים, ולכן השמן שלהם, אותו מייצאת סוריה מזה דורות לאירופה, הופך חמוץ יותר, איכותי פחות, ולא נדרש. היצוא של שמן הזית, מענפי היצוא החשובים ביותר, יורד מידי שנה.

החורבן רק מתגבר, שכן סוריה מיצתה את עתודות הנפט שגילתה, אין כסף לתשתית, להתפלה או לעזרה לרבע מליון אומללים, שהולכים ומתרבים. מה הלקחים מן החורבן הזה? 

1. מפלגת הבעת' השלטת עוד משנות הששים רצתה לכונן מהפכה חקלאית מפוארת, והמיטה אסון על המדינה. כל יום שהמפלגה הזו ומשפחת אלאסד שולטות במדינה, רק גדל החורבן.
2. עכשיו אתם מבינים שלסוריה אינטרס קיומי לשים יד על מי הכינרת, כדי לשאוב אותם, להשקיית השדות באזורי דמשק, חלב וחומס. כן כן, הכינרת המסכנה שלנו, שכבר היום המים שלה מגיעים לישראל כמובן, לירדן (אנו מספקים כמות קבועה כל שנה, מתוקף הסכמי השלום), ובעתיד לסוריה. אם סוריה תיגע בכינרת, השאיבה ממנה תהיה עצומה. כמו שהחריבה את הנהרות שלה, מי התהום ומה לא, כך תחריב סוריה גם את מקור המים הראשי שלנו. היא לוטשת אליו עיניים, למרות שבשום אופן אין היא מעוניינת בשלום עם ישראל.
3. למה זו בכלל בעיה שלנו? האם הנשיא אובמה, שרוצה שלום בין ישראל לסוריה, יודע בכלל על בעיית המים הסורית? האם ישראל צריכה לשלם את המחדלים והעליבות של מפלגת הבעת' המדומיינת בסוריה? רק טיפש יסכים שיגנבו לו את המים שלו. האם אנחנו טיפשים?
4. ועכשיו, כאשר מבינים עד כמה עושקת תורכיה את סוריה, האם את תורכיה הייתם לוקחים כמתווכת בינינו לבין הסורים? הרי לתורכים אינטרס קיומי שהסורים יקבלו את הכנרת, זה מוריד לחץ מהם. בעבר כאשר הסורים רתחו שהתורכים עוצרים את מי הפרת, בניגוד למשפט הבינלאומי, גילו התורכים שהסורים עוצרים את מי נהר העאסי, שזורם מסוריה לתורכיה, הפוך. אם לכם מותר, קבעו התורכים, גם לנו מותר. אלא שהעסי הוא נחל זעיר ועלוב לעומת נהר הפרת האדיר. אך עבור התורכים זה הספיק: תקדים זה תקדים. הם יידעו לעשות שימוש נהדר בכינרת, תיקחו משם, יגידו לסורים במקרה של הסדר.
5. הסורים מדברים על רמת הגולן והכבוד הסורי האבוד. למעשה, הם מדברים על משהו אחר לגמרי.  אוי ואבוי לישראלי שלא יידע את הנתונים האלה, אבוי לאמריקני שיתעלם מן המצוקה הקיומית הזו למשטר בדמשק. אם המים שם נעלמו, כך, הרי, עשוי לקרות גם עם המשטר עצמו.
ולנו אסור לשכוח את הדברים הללו, אפילו לא לשנייה.
 
אנא נא העבר את זאת אל כל קרוביך, מכריך, חבריך וידידך.


   השרים בעד שימוש חוזר ב"מים אפורים"

משרד הבריאות הסיר את התנגדותו, והשרים אישרו את הצעתו של ח"כ ניצן הורוביץ, לפיה מים מכיורים, מקלחות, מכונות כביסה ומדיחי כלים – יעברו שימוש חוזר באסלות ובהשקיית הגינות. עם זאת, גם כשיאושר החוק באופן סופי, תחול ההצעה רק על מבני ציבור

נוסף בתאריך: 05.07.10 | מאת: יעל דראל (אתר ynet)

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (א') את הצעת החוק "מים אפורים", הצעה המבקשת לעשות שימוש חוזר במים שמקורם במקלחות, מכונות כביסה ומדיחי כלים לצורך הדחת אסלות והשקיית גינות. עם זאת, בשלב הראשון תחול הצעה על מבני ציבור בלבד, בשל הצורך לפקח על התהליך מבחינה בריאותית וסביבתית.
 
אישורה של ההצעה בוועדת שרים הצליח לאחר תקופה ממושכת של שכנועים ולחצים. המתנגדים המרכזיים לחוק היו עד כה נציגי משרד הבריאות, שטענו כי ישנו קושי רב בפיקוח על מערכות ביתיות שיוקמו במסגרת החוק וכי למיחזור מים "אפורים" עלולות להיות השלכות בריאותיות בעייתיות. עם זאת, במהלך הדיון הודיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי הוא מסיר את התנגדותו להצעה.

את הצעת החוק הוביל חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), שכינה את ההחלטה "פריצת דרך סביבתית" ואמר כי בהמשך היא תאפשר חסכון כלכלי רב לצרכני המים הביתיים וחיסכון רב במים למשק. בעקבות תמיכת הממשלה תעלה הצעת החוק לקריאה טרומית במליאת הכנסת עוד השבוע.

מערכות לשימוש חוזר ב-מים אפורים, הקיימות כבר במקומות רבים בעולם, עשויות על פי אומדנים שונים לחסוך כשליש מצריכת המים של מבנה ולהחזיר את ההשקעה על המערכת בתוך מספר שנים.

לכתבה המלאה...


   השרים צפויים לתמוך בחוק שיאפשר מיחזור מים

מערכות לשימוש חוזר ב"מים אפורים", הקיימות כבר בכל העולם, מסוגלות לחסוך עד שליש מצריכת המים. ח"כ הורוביץ: אם ישראל עדיין מתייבשת, אז החוק הוא הכרח.

נוסף בתאריך: 03.07.210 | מאת: יהונתן ליס (אתר "הארץ")

הצעת חוק "מים אפורים" של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) וקבוצת חברי כנסת מכל סיעות הבית, תעלה מחר (ראשון) לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ולאחר מכן להצבעה בקריאה טרומית בכנסת.

על פי ההערכות, ההצעה תזכה לרוב בוועדה, מהלך שיכשיר גם את אישורה בכנסת בהמשך, וזאת לאחר שמשרדי הממשלה הנוגעים בדבר גיבשו פשרה שתאפשר החלתו של החוק בשלב הראשון על מבני ציבור, כדי להבטיח פיקוח ראוי על טיב המים והשימוש במערכות.

החוק יאפשר שימוש חוזר במי המקלחת, הכביסה והכיור ("מים אפורים"), לצורך הדחת אסלות והשקיית גינות. מערכות לשימוש חוזר ב-מים אפורים, הקיימות כבר בכל העולם, צפויות לחסוך עד שליש מצריכת המים של מבנה, ולהחזיר את ההשקעה על המערכת בתקופה של מספר שנים בודדות. בכך יחסוך הצרכן כסף רב, והמדינה תחסוך מים רבים לאורך זמן - כפי שכבר קורה בעולם מזה שנים.

לכתבה המלאה...


   משבר המים: חובשים שריטה כשיש קטיעה מדממת

חיסכון במים פה ושם חשוב אך אינו מהווה פיתרון כולל. יש להסדיר את השימוש ב"מים אפורים" בישראל

נוסף בתאריך: 02.07.10 מאת: נדב קן (אתר כלכליסט)

תארו לעצמכם את התמונה הבאה: חובש מגיע לפצוע ובמקום לטפל בקטיעה מדממת, הוא עסוק בלחבוש שריטה.

כולנו (אני מקווה) מקפידים לסגור את הברז ולא לבזבז עוד חצי ליטר מעבר ל-3.5 שזרמו בצחצוח שיניים, ולחסוך קצת מעבר ל-6 ליטר שהלכו להדחת כלים, ובשטיפת ידיים לחסוך מעט אחרי שהדחנו 40 ליטר מים שפירים. אך כמו אותו חובש לא מקצועי, שיודע שחשוב מאד לסגור את הברז בין לבין (ולחבוש שריטות) יש משהו יותר מהותי ויותר אקוטי, שהוא יכול לעשות כדי להציל את המצב.
בכל הדחת אסלה מבזבזים 9 ליטר מים (ותכפילו במספר פעמים ביממה ובמספר האזרחים). זה מהווה יותר משליש הצריכה הביתית, המהווה 39% מצריכת המים הכללית בישראל. זאת אומרת שלפחות 13% מהמים בישראל “go down the drain” – תרתי משמע. מספרים? 98.6 מיליון מ"ק . והחלק היפה - נחשו כמה מזה הם מים הראויים לשתיה. חלמאות אמרנו?

ניתן לסווג מים לשפירים הראויים לשתיה, אפורים (לאחר שימוש ראשוני) שראויים להכל חוץ משתייה, ושחורים שהם מי ביוב. מים לאחר הדחת כלים, מקלחות וכד' (מעל 50% מהצריכה הביתית) מכונים מים אפורים ומצוינים להדחת אסלות ושימושים נוספים שגוזלים מים (השקיית גינות וכד'). זה צורם שמי שתייה מנוצלים סתם בעוד שמים אפורים זורמים החוצה כמים שחורים. כיום מקודמת בכנסת הצעת חוק שנועדה לאפשר מחזור מים אפורים בבתים. השאלה זועקת – למה רק עכשיו?

לכתבה המלאה...


   מים אפורים. כדי לעצור את הבזבוז

אם מאגרי המים שלנו היו חשבון עו"ש, שיוצא ונכנס ממנו כסף - היינו במינוס גדול. אישור הצעת חוק מים אפורים יכול לעזור

נוסף בתאריך: 1/7/2010 | מאת: אריאל רזניק (אתר nrg מעריב)

"ישראל מתייבשת". כמה פעמים שמענו את המשפט הזה בשנה האחרונה? ומה לגבי: "כי אין לנו מים לבזבז?". שמענו את הסיסמאות האלה כל כך הרבה פעמים, שאני כבר באמת מאמין בהן ורוצה לעשות משהו בנידון. אבל מה כבר אפשר לעשות? ובכן, גם כאן הפרסומת הדרמתית מהטלוויזיה עוזרת: "לא להשקות את הגינות הקיץ", "לצמצם את צריכת המים בבית" ועוד ועוד. והכול כדי "להציל את הכינרת" (וכן את העור המתקלף של הסלבריטאים שלנו). "אבל רגע", אני אומר לעצמי, "הכנרת התייבשה גם בשנה שעברה, וגם בזאת שלפניה, ואתם רוצים להגיד לי שכל זה בגלל שלא היו מספיק פרסומות בנושא בטלוויזיה וברדיו?!".
מדוח ועדת החקירה הממלכתית בנושא ניהול משק המים עולה כי "הגורם עיקרי למשבר הוא אימוץ מדיניות של הליכה על הסף... מדיניות זו התבטאה בהפקת יתר מהמאגרים הטבעיים מהכנרת ומהאקוויפרים שעלתה בצורה משמעותית על הממוצע הרב-שנתי של ההעשרה".
במילים אחרות, אם מאגרי המים שלנו היו חשבון העובר ושב בבנק, שכל שנה נכנס אליו כסף, אבל גם יוצא. אז במקרה שלנו אנחנו מבזבזים יותר ממה שאנחנו מרוויחים, וכתוצאה מכך הגענו למינוס ענק בבנק. ובכן, ברור לכם שאם היה לכם מינוס של כמה מיליונים בבנק, חיסכון של כמה שקלים בחודש רק יאטו את הקצב שבו תגיעו לפשיטת רגל טוטאלית. כן, אם נמשיך בקצב הזה, המצב יהיה בלתי הפיך – אם לא נחשוב על תכניות חסכון אמיתיות כדי להציל את המצב.

שימוש חוזר

אנחנו לא הראשונים שנתקלנו בבעיית התייבשות. גם אוסטרליה וארצות הברית צריכות לנהל את משק המים שלהן בזהירות. אם כך, אילו פתרונות הם הצליחו למצוא כדי להתמודד עם הבעיה? אחד הפתרונות הוא שימוש חוזר במים אפורים. מים אפורים (או מים דלוחין) הם מים שכבר נעשה בהם שימוש ביתי באמבטיה, מקלחות, מכונות כביסה ומדיחי כלים. מים אלו אינם ראויים לשתיה אולם לאחר טיפול במערכת ייעודית ניתן לעשות בהם שימוש חוזר כמי אסלה או לצורך השקיית גינות.
מיחזור מים אפורים יחסוך כ-63 ליטר מים לנפש ביום בממוצע, שזה כ-50% מצריכת המים הביתית. אם זה כל כך פשוט, אז למה לא עשינו את זה קודם? כנראה שזה כרוך בהשקעה מצד הרשויות, וכן מעקב ומעל הכול חקיקה. חקיקה בנושא תאפשר העמדת תקנים מחמירים שיוודאו בקרה ורגולציה של איכות המכשור וכוח האדם הדרוש. כמו כן, נוכל לשמור על איכות המים המיטבית ולמנוע פגיעה
בסביבה ובבריאות. ונוסף לכל, חוק כזה גם יחסוך מיליוני שקלים על ידי ניהול אינטליגנטי של מי קולחין.

לכתבה המלאה...


   ח"כ הורוביץ: "אם ישראל עדיין מתייבשת, אז חוק מים אפורים הוא הכרח ולא פריבילגיה"

נוסף בתאריך:  30.6.10 | מאת:  דוברות (אתר התנועה החדשה-מרצ)

הצעת חוק מים אפורים של ח"כ ניצן הורוביץ וקבוצת חברי כנסת מכל סיעות הבית תעלה ביום א' הקרוב (04.07) לדיון בועדת השרים לענייני חקיקה ולאחר מכן להצבעה בקריאה טרומית בכנסת.
אין הגיון להדיח את האסלה במי שתיה טהורים. החוק יאפשר שימוש חוזר במי המקלחת, הכביסה, הכיור וכו' ("מים אפורים") לצורך הדחת אסלות והשקיית גינות. מערכות לשימוש חוזר ב-מים אפורים צפויות לחסוך עד שליש מצריכת המים של מבנה, ולהחזיר את ההשקעה על המערכת בתקופה של מספר שנים בודדות. בכך יחסוך הצרכן כסף רב, והמדינה תחסוך מים רבים לאורך זמן - כפי שכבר קורה במדינות רבות בעולם.

בין יוזמי החוק: ח"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אופיר אקוניס יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ דוד אזולאי יו"ר ועדת הפנים, וח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה לסביבה ובריאות.

במשך חודשים ארוכים התנהל מו"מ בין משרדי הממשלה לח"כ הורוביץ וארגוני הסביבה בשאלת נוסח החוק ודרך יישומו הטובה ביותר. בין הצדדים התגבשה פשרה בדבר יישום מערכת מים אפורים במבני ציבור כשלב הראשון, כדי להבטיח פיקוח ראוי על טיב המים והשימוש במערכות.

לכתבה המלאה...


   ישראל מתייבשת 2: הקמפיין לחיסכון במים עולה מחדש

נוסף בתאריך 20.06.10  | מאת: רויטל חובל (אתר כלכליסט)

הקמפיין יעלה היום תחת המסר "ישראל עדיין מתייבשת". עלות ההשקעה בקמפיין: 7 מיליון שקל. ברשות המים מבהירים כי אם יעדי החיסכון לא יושגו, יוחזר היטל הבצורת.
קמפיין ישראל מתייבשת חוזר: רשות המים תעלה הערב קמפיין חדש תחת המסר "ישראל עדיין מתייבשת" שיימשך כארבעה שבועות, בעלות של כשבעה מיליון שקל ובכיכובה של רננה רז.
מאז התחיל קמפיין רשות המים לחיסכון במים באמצע שנת 2008, חלה ירידה משמעותית של כ-18.5% בצריכת המים (במגזר הביתי והעירוני). מנתוני הצריכה וכן מסקרים שערכה רשות המים עולה כי הציבור מודע למשבר ויש הירתמות מרשימה לייעול השימוש ולחיסכון במים.
בשנת 2013 צפוי כי כ-70% מהמים הנדרשים למגזרים הביתי, הציבורי והתעשייתי במדינה, יהיו מים מותפלים. יחד עם זאת, ברשות המים מבהירים כי עד אז משק המים עדיין במשבר חמור ולכן חייבים להמשיך ולחסוך. ברשות המים מבהירים כי אם יעדי החיסכון לא יושגו, יוחזר היטל הבצורת. 
עם העלאת הקמפיין אמר מנהל רשות המים, פרופ' אורי שני: "אני קורא לציבור להמשיך במגמת החיסכון והצריכה הנבונה של המים. התנהגות זו, יחד עם פיתוח מואץ של מפעלי התפלה, יביאו אותנו למצב בו נוכל להכריז על הסרת האיום של מחסור במים".

לכתבה המלאה...